Mitológia 5.
 
<< Vissza
 

1.évad | 2.évad | 3.évad | 4.évad | 5.évad | 6.évad | 7.évad | 8.évad

 
Sellők 5x01
Mesés lény, melynek emberi felsőteste halfarokban folytatódik, leginkább nőalak. A sellő a csábítás jelképe. A tengelyben vagy folyókban és tavakban élnek. Szeretik az emberek társaságát, és gyakran választanak férjet közülük. A régi görögök azt gondolták, ők hárítják el a viharokat, és csillapítják le a tengert. A keresztény felfogás szerint a sellőknek nincs lelkük. Nagyon szeretnék, ha lenne, de ezt csak akkor érhetik el, ha a földre költöznek, és soha nem térnek vissza a vízbe. A sellőt sokszor összetévesztették a szirénnel. A sellő haja többnyire aranyszőke, de vannak barna, vörös vagy zöld hajúak is. A sellők gyönyörûek, de megközelíthetetlenek, hidegek, elutasítóak, és nagyon veszélyesek.
 
Tündérmese 5x03

Minden tündérmese hatalma a tárgyaiból ered. Erejük hatással van minden születendő gyermekre mind a mai napig. Éppen ezért kell őrizni őket és vigyázni rájukamennyire lehet. A mese ereje csak éjfélig tart. Nem minden mese legenda csupán. Nagyon sok közülük a jó és a rossz háborújáról szól.
Tündérmeséket a gyerekeknek mesélnek, amikben főleg tündérek, manók, törpék, és óriások szerepelnek. A történetek főleg hercegekről és hercegnőkről szólnak, akik egymásba szeretnek. A történet mindig boldog véget ér.
Az eredeti tündérmesék olyan felnőtteknek szóltak, akik hittek a tündérekben. A történeteknek nem volt erkölcsi tanulsága, és gyakran szomorú véget értek. A meséket nem írták le, szájról szájra terjedtek. A későbbi tündérmesék váltak romantikussá, erkölcsi tartalmuk volt, a gonosz mindig elnyerte méltó büntetését.
A tündérmesék álcázott erkölcsmesék.
Nagy meseírók a Grimm testvérek és Hans Christian Andersen.

 
Szirének 5x04
Görög mitológiában, a három tengeri nimfa közül az egyik. Felül nő, alul ragadozó madár Veszélyes sziklákkal körülvett szigeten élnek. A hajósokat énekükkel csábítják a sziget közelébe, ahol aztán záronyra fut a hajó. Gyönyörûen énekelnek, és a halálba csábítják a vigyázatlanokat.
 
A gonosz tekintet 5x06
Gyökerei a hellén kultúrába nyúlnak vissza. Rossz tekintet, megbabonázó szem, gonosz tekintet. Az irigység szimbóluma is. A gonosz tekintet betegséget, halált okozhat. A gonosz tekintet egy önkéntelen átok.
 
Múmiák 5x10
 
Poltergeist 5x13
 
Cleansing 5x13
 
Sandman 5x14
 
 
Egyszarvúak (Unicornis) 5x15
Az egyszarvú görög és római mítoszokból ered.
Halhatatlanok, a természet legtisztább, varázslatos teremtményei. Egyedül élnek az erdőben, ahol tó is van, melynek vizében láthatják magukat. (Hiúak, a világ legszebb teremtményeinek tartják magukat). Varázshatalmuk van. Képesek gyógyítani, és a halottakat feltámasztani. A népi hiedelmek szerint az egyszarvú szarvából hatásos gyógyszer készíthető, ami jó a gyomorbajra és az epilepsziára.
 
Imbolc 5x15
A szoptatós juhok ünnepe. A nyáj állatai ekkor adnak életet az év első ivadékainak. Ez a magok megáldásának és a mezőgazdasági eszközök megszentelésének ideje.
Szertartás: Mécsest gyújtani, mirhafüstölőt égetni, és egy nagyobb csiszolatlan Ametisztet tenni az ideiglenes oltárra. A megemlékezést az Imblons "szellemeinek" ajánlani.
 
Koboldok 5x17
Kis manókhoz hasonlatos, tündéri teremtmények. Ódivatúruhákban járnak, és versben beszélnek, és cipőket készítenek. A legendák szerint kincseket birtokolnak. Ha szerencsepénzt talál az ember, megfoghatja a koboldot.
A kobold az ír folklór egy meglehetősen ősi hite. Az egyetlen kapcsolatuk az emberrel, hogy számtalan csínyben vesznek részt.
Szerencse szimbólumok 5x17

Patkó
Optimistává tesz, és teljesíti álmainkat. Szerencsét hoz. Amikor a csûrök és istállók ajtaja fölé teszik,úgy hogy lefelé mutat, azt mondják, az Ono boszorkány át fog menni alatta. Európai hitvilágban szerepel.

A nyúl lába
Amerikai ősi kultúrából származik. A nyúl hátsó lába hoz szerencsét, amikor megdörzsölik. Anyúl lába a védő varázslat egy forrása.

Négy levelû lóhere
Szerencsét hoz megtalálójának, mivel a négylevelû lóhere rendkívül ritka. Állandóan magunknál kell tartani.

A lapockacsont
A tyúk vagy kakas lapockacsontjáról van szó. Mióta a tyúk kotkodácsol, amikor tojja a tojást és a kakas a nap kezdetén kukorékol, azóta úgy vélik, hogy ezeknek a szárnyasoknak különleges hatalmaik vannak és képesek az emberi kérdésekre választ adni. A szárnyasokat régen is különleges isteneknek ajánlották fel. A kulcscsont két végét megfogó két ember kíván valamit, eltörik a csontot, akié a nagyobb darab, annak a kívánsága teljesül.

A só használata
Úgy vélik, hogy tisztító hatalma van. El lehet kerülni vele a démonokat és a gonosz szellemeket, ha átdobjuk a bal vállunk fölött. Az új házat megtisztítja és távoltartja a gonosz szellemeket. A sót arra islehet használni, hogy távol tartsuk a nem kívánt vendégeket. Vagy a nem kívánt vendég széke mögé dobva a sót, el lehet távolítani a házból. De ha a vendég ezt meglátja, akkor hatástalan lesz.

 
Nimfák 5x19
Görög mitológiában a nimfák a természet szellemei. Kisebb női istenségek és a tavasz, a hegyek, és folyók védelmezői. Az ógörög hitvilág női szellemlénye. A természet erőit megszemélyesítő, hosszú életû, örökké fiatal, de halandó mitológiai személy, istennő.
Nimfák lakták a fákat (driágok), a ligeteket (hamadriádok), a hegyeket (oreádok), a forrásokat (najádok) és a tengert (nereidák).
 
Driádok (Fanimfák)
Görög mitológiában a driádok a természet női szellemei (nimfák), akik ligetekben és erdőkben élnek. Tölgyfák lelkeinek tartják őket. Vonzó lányok zöldes-barnás bőrrel. Idegenek előtt nem mutatkoznak.
Minden nimfa egy különleges fához tartozik, amelyhez egész élete során hozzá van kötve. A fa meghatározott környezetében tud mozogni, de ha a fájától elszakítják akkor előbb vagy utóbb, de mindenképpen meghal, szörnyû kínok között – pont úgy, mint a fája.
Ha a fa pusztulását halandó okozza, az istenek megbüntetik tettért. A driádok maguk büntetik meg a meggondolatlan halandót, aki megsebesíti a fát.
 
Szatír 5x19
Görög mitológiában a szatírok a fák és hegyek istenségei. Erdei félisteneket, mint a férfiasság megtestesítőit jelölték ezzel a szóval. Alsóbbrendû istenség.
Félig ember és félig állat. Altalában kecskefarka, szárnya és patái vannak. Felsőteste ember, de kecskeszarvai vannak. A Dionysus (a bor istenének) társa. A szatír olasz verziója a Faun.
 
A 3 majom 5x20
A "három majom" szimbólum: nem látok, nem hallok, nem beszélek.
A "három majom" szimbólum egy 17.századi japán templom oszlopcsarnoka felett található faragásból ered, melyen a három bölcs majom jelenik meg. A misztikus majmokat ("sambiki saru") a templom örzőjének tekintik, illetve Shuomen Kongo, a félelmetes hat karú isten szolgáinak.
A majmok: Mizaru - eltakarja a szemeit, Kikazaru - eltakarja a füleit, és Iwazaru - eltakarja a száját.
 
Boszorkány áldás 5x21
 
Titánok 5x22
A titánok és titaniszok a görög mitológiában Gaia és Uranosz első tizenkét gyermeke, hat fiútestvér (Ókeanosz, Koiosz, Kriosz, Hüperión, Iapetosz és Kronosz) és hat lánytestvér (Téthüsz, Rheia, Themisz, Mnémoszüné, Phoibé és Theia). Egyes források említenek egy hetedik titaniszt, Diónét, Theia ikertestvérét.
A titánok és titaniszok kezdetben az őserő megtestesítői, később találmányaik révén az emberiség jótevői voltak. Ezenkívül testvéreik a Küklopszok és a Hekatonkheirek.
A titánok rangját utódaik örökölhették.
Uranosz nem kedvelte legfiatalabb gyermekeit, a három küklopszot és a három hekatonkheirt, ezért a Tartarosz mélyére vetette őket. Gaia rábeszélésére a legifjabb titán Kronosz, bosszúból Uranoszt megcsonkította és hatalmától megfosztotta, a főhatalmat megkaparintotta. Testvéreit az Alvilágból kiszabadította, de gigantikus erejüktől megrettenve ismét visszazárta Õket. Feleségül vette Rheiát, születendő gyermekeiket sorban lenyelte, mivel apja azt jósolta, hogy saját gyermeke fogja a tróntól megfosztani. Rheiának sikerült egy gyermekét, Zeuszt megmentenie. Zeusz később apját egy óriási küzdelemben, a Titánok harcában legyőzte, megszerezte a főisteni hatalmat. ( A jóslatbeteljesedett) Azokat a titánokat, akik ellene harcoltak, a Tartaroszba zárta és csak hatalma megszilárdítása után engedte ki Õket.
 
Görög istennők 5x22

Hera
Héra a görög mitológiában Zeusz főisten testvére és felesége. A házasságot és a születést védelmező istennő. Héra jelvényei: fején virágkoszorú és királynői jogarán a kakukk (szent madara volt).

Athena
Pallasz Athéné istennő nevéből származik a neve. Zeusz fejéből pattant ki. Városvédő mesterségek és tudományok védnöke, a bölcsesség, jog, mûvészetek oltalmazó istennője.

Aphrodite
Aphrodité, a szerelem, a szépség és a szexuális gyönyör istennője a görög mitológiában. Zeus villámától megérintett tenger habjaiban született, és kagylóhéjon hajózott Kythéra szigetéhez, ahol első temploma épült.